Skip to main content

Jako podnikatel musíte ovládat několik rolí najednou a největší pozornost věnovat roli obchodníka. Proč je lepší, aby founder prodával v začátcích sám? A jak můžete svůj podnikatelský sen přetavit v úspěšnou realitu? To se dozvíte v podcastu!

Prodám, prodáš, prodáme
Majitel firmy hraje deset rolí najednou
Podnikání versus nenápadný tlak okolí
LinkedIn může být vaše želízko v ohni

Prodám, prodáš, prodáme

Prodej je alfou a omegou každého byznysu. „Měli jsme v podcastech řadu hostů a všichni se shodli na tom, že sales je základ. Nelaďte produkt či službu do detailů, ale jděte s kůží na trh hned, jakmile jsou životaschopné. Zkuste je prodat, sbírejte feedback a reagujte na poptávku,“ říká hned v úvodu Fares.

„Je to tak, tuto práci za vás nikdo neudělá. Bohužel se stále setkáváme s tím, že spousta podnikatelů prodej ignoruje. Nebuďte stejní a neustále si opakujte, že musíte prodávat sami,“ přidává se Alex.

Když jako foundeři začnete prodávat hned v začátcích, budete později svému budoucímu sales týmu tím nejlepším příkladem. Budete ho inspirovat a motivovat k lepším výsledkům. „V životě jsme se s Faresem nesetkali s úspěšným podnikatelem či podnikatelkou, kteří by v začátcích delegovali prodej. A ti, kteří jej delegovali, s byznysem dávno skončili. Nezapomínejte, že i pro získání investic je potřeba ovládat umění prodeje,“ doplňuje Alex.

Majitel firmy hraje deset rolí najednou

Podnikání je (minimálně na začátku) většinou one-man-show přesto musíte ovládat deset rolí najednou. „Jako podnikatelé byste měli vidět či žít alespoň pět let dopředu. Sepište si vizi, díky které se před vámi otevře několik pozic. Poté odložte čepici vizionáře a dané role manažujte. Protože když máte firmu, rázem se z vás stane obchodník, marketér, produktový inženýr, finanční ředitel, fakturant a kdo ví, kdo ještě,“ směje se Fares.

V začátcích podnikání nemáte budget, kterým byste mohli zaplatit jednotlivé zaměstnance. „Když jste zaměstnaní, také se musíte ohánět. Ale víte, že vám peníze přijdou na účet každý měsíc. Pokud však podnikáte, musíte si zakázky shánět sami. A přesně v tu chvíli se většina podnikatelů uzavře do sebe a raději si do detailu ladí nabídku, produkt či službu. Jsou přesvědčení, že čím vymazlenější produkt trhu nabídnou, tím více přijde zakázek, pro které nemusí hnout prstem,“ dodává Alex.

Možná se vám tímto přístupem podaří uzavřít pár obchodů, ale rozhodně svůj byznys neposunete kupředu.

Podnikání versus nenápadný tlak okolí

Od té doby, co máme Saleshero, jsme se potkali s mnoha úspěšnými podnikateli. „Zrovna nedávno jsem s jedním klientem řešil, že v začátcích podnikání neměl moc podpory. Jakmile se však vyšvihl a začalo se mu dařit, byl obklopen rádoby kamarády,“ směje se Alex.

I to může být svým způsobem nátlak – když budete úspěšní, budete mít spoustu přátel, pokud ne, zůstanete sami. „Přesně tak. Druhým stresovým faktorem může být rodina nebo přátelé. Ze začátku vás sice mohou podporovat, ale když se několik měsíců po sobě budete vracet domů unavení a vyčerpaní, začnou mít starosti. Nejen o vás, ale také o finanční zabezpečení rodiny. Někteří příbuzní dokonce mohou netaktně zmínit, že soused-manažer má úžasné nové auto, ale vy pořád jezdíte tím starým. Jde o nevinné otázky, které umí vytvořit dokonalý, nenápadný nátlak. A v tomto případě je důležité stát si za svým,“ přidává se Fares. Necítíte se i vy někdy pod tlakem?

LinkedIn může být vaše želízko v ohni

Dovolte nám jednu radu na závěr – buďte aktivní a využívejte například LinkedIn. „LinkedIn je tak krásný nástroj! (smích) Můžete tady psát zajímavé příběhy o sobě, o svém produktu, nebo o své cestě za úspěchem. Navážete kontakty, uděláte prospekty, propojíte se se svou buyer personou. Je to síť neomezených možností,“ říká Fares.

„Naprosto souhlasím. Stanovte si svou vizi a mějte ji před sebou, určete si role, které jako podnikatel musíte zastat, aby vaše firma prosperovala. A nakonec se staňte specialistou, který celou agendu krůček po krůčku odbaví,“ dodává Alex.

A pokud vám prodej dělá problém, napište nám na LinkedIn. Rádi se s vámi spojíme a pomůžeme vám uchopit sales s lehkostí!