Skip to main content

Ani letošní Vánoce se neobešly bez Bushyho Evergreena, elfa a pomocníka Santy Clause. Tentokrát se malý podnikatel z velkého světa vydává na cestu vlastního businessu.

Je krásné červnové ráno, Bushy sedí u snídaně, usrkává kakao a přemýšlí, v jaké oblasti trhu by mohl udělat díru do světa. Dřevěné hračky, to je ono! Bushy je řemeslně zručný, dřevo miluje, ideální podmínky k rozjetí start-upu. 

„Budu vyrábět krásné hračky z masivního dřeva, se kterými budou děti chodit i do postele,” rozjímá Bushy nahlas. Jakmile se rozhodl, zavřel se do své malé dílničky a vyřezával jako o život. Do karet mu hrálo, že je za polárním kruhem v červnu pořád světlo, svým nadšením pro věc dokonale obelstil i únavu. Ale vyplatilo se! Brzy držel v rukou tu nejlepší a nejkrásnější hračku na světě. „Teď už jen sehnat distributora,” škrabal se Bushy ve vláskách. 

50✕ a stále poprvé 

„Na Santu Clause nemůžu jen tak. Budu potřebovat krásnou brožuru,“ uvažuje Bushy. Netrvá to dlouho a brožurku má hotovou. Je krásná, propracovaná a plná nádherných fotek. „Takové brožuře Santa neodolá, musím mu ji poslat ještě před naší schůzkou,” usmívá se pod kakaem vytvořenými vousy. Honem ji odnese do Santovy schránky a zalézá do postele s blaženým pocitem. 

Na schůzku se Santou se Bushy vyparádil. Koupil si nový oblek a blýskavou čepici. Když přijde na schůzku, Santa ani nestihne pozdravit. Bushy mu nadšeně ukazuje prototypy hraček a vysvětluje predikci poptávky. Maluje si světlé zítřky. Santa ale jeho nadšení nesdílí, s úsměvem plácá Bushyho po rameni a říká: „Díky Bushy. Prosím, omluv mě, už musím jít. Čeká mě trénink se sobama – letecký den. Můžeme to probrat někdy příště. Fandím ti!“ Takovou ledovou sprchu Bushy opravdu nečekal. 

Never give up

Bushy je ze včerejší schůzky se Santou zklamaný. Ale i přes zklamání si vzpomene na krédo, o kterém kdysi četl – hlavně to nikdy nevzdat! Proto se zavře do své dílny, ladí prototypy, brožuru, a také prodejní argumentaci. To by bylo, aby nebylo! „Santu při další příležitosti prostě tak nadchnu, že to rovnou vezme!” Hned jak má hotovo, utíká za Santou. Nedbá, že má Santa další letecký den plný příprav na blížící se Vánoce a hned spustí prodejní argumentaci. „Bushy, příště!“ dodal Santa s úsměvem. 

Skleslý Bushy jde domů a přemýšlí, co udělal špatně. Nezabrala ni brožura, ani prodejní argumentace. Jeho pitch zkrátka nefungoval. Musí na to jít jinak. Co třeba rozhovor s někým, kdo businessu opravdu rozumí?

Naslouchej srdcem 

„Santo, co je při rozjezdu podnikání to nejdůležitější?” ptá se se zvědavostí Bushy, když sedí u Veselého soba nad hrnkem horkého kakaa. Santa usrkne z hrníčku a pustí se do vyprávění. „Bushy, je potřeba si uvědomit, že Vánoce nejsou o hračkách. Vánoce jsou kouzlo, na které se děti těší celý rok, což je pro mě obrovský tlak. Nic se nesmí pokazit. K úspěchu ale nepotřebuješ sofistikované brožury. Potřebuješ pochopit, co tvému zákazníkovi dělá šediny. Musíš vyřešit jeho problém. A k tomu potřebuješ naslouchat srdcem. Nesoustřeď se na to, co nemáš, ale na to, co máš. A ty jsi, milý Bushy, měl nadšení a lásku k dřevěným hračkám. Ale nedokázal jsi mi říct, jak by mi tvůj produkt mohl pomoci,” odpověděl Santa. „Už tomu rozumím, nezískal jsem si tvou pozornost, je to tak?” zeptal se Bushy. „Ano. Na naši schůzku jsi přišel v novém obleku se třpytivou čepicí. Najednou to nebyl ten milý, skromný Bushy Evergreen, kterého máme tak rádi.” Santa se naklonil, aby si z talířku vzal voňavý perníček. „Víš, proč mám tak rád toto cukroví? Je z kváskového těsta, proto je tak dobré. Na to, aby kvásek udělal svou kouzelnou práci, potřebuje čas. Stejně tak i ty musíš dát všemu dostatek času a netlačit,” dopověděl Santa. 

Jak „upéct” business?

Po rozhovoru se Santou se na svůj business začal dívat Bushy úplně jinak. Jako na kváskové těsto. Na schůzce si zapsal všechny poznámky, čímž si vytvořil základní recept pro pečení úspěšného podnikání. Hlavními ingrediencemi bylo pochopení Santova problému a otevřené srdce. Teď už jen být sám sebou, smíchat všechny ingredience a pustit se do pečení. 

Modulární kouzlo

Na další schůzce se Bushymu povede Santu rozmluvit. „Já rád dětem nadělím přesně to, co si přejí. Když si rozbalí dárek, na který se těší celý rok, mají velkou radost. A ta pak přeskočí na všechny. Ale po pár dnech bohužel rychle odpadne. Hračka je začne nudit. Poté, co děti odešlou svá přání, uběhne pár týdnů nebo měsíců. Děti se baví mezi sebou a jejich přání se mění. My v Santa Claus HQ o tom víme. Když si dítě v červnu přeje závodní auto, den před Vánoci už chce policejní. A na to nejsme schopni reagovat, nestihli bychom to,” povzdechne si Santa. 

Bushy se rozzáří. „Santo, mám řešení! U nás policejní i závodní, vlastně jakákoliv auta, mají stejný podvozek. Základ je dokonce stejný s letadly a loděmi a jde vyrobit dlouho dopředu. Finální variace jde provést během dne. Říkáme tomu modulární kouzlo. Když to shrnu, tak potřebuješ ze všeho nejvíc vědět, že vánoční kouzlo bude extra silné. Aby to šlo, potřebuješ finalizovat dřevěné hračky co nejpozději před Vánoci. Prima, zbývá nám 34 ní, pokud máš zájem, zítra máš mou nabídku na stole.”

Podtrženo, sečteno!

Santa si čte přehlednou a jasně napsanou nabídku. Vidí se v ní. Je v ní uvedeno, v jaké situaci je teď – 33 dní před Vánoci a slovy popsaný problém o měnícím se přání. V kostce je také nastíněné, jak modulární dřevěné hračky můžou tento problém vyřešit. Nemluvě o tom, kolik směn bude potřeba a kolik dávek kakaa a perníčků se do toho bude muset vložit. Santa je nadšený a hned volá Bushymu: „Bushy, jdu do toho! Chci, abys byl náš dodavatel dřevěných hraček. Líbilo se mi, že jsi byl sám sebou. Jsem na tebe opravdu pyšný!“ Santu přesvědčilo, že Bushy pochopil, co pro něj i ostatní vánoční kouzlo znamená. „Nevím, co říct, Santo, moc ti děkuju,“ řekl červenající se Bushy a skromně sklopil zrak. Oba si připili kakaem a zakousli perníček. „A mám pro tebe ještě jednu věc. Mluvil jsem s mým velkým kámošem, velikonočním zajíčkem. Chtěl bych se s tebou setkat.“

Dočetli jste vánoční příběh malého elfa Busyho. Věříme, že si z něj každý z vás vzal to své. Teď už si ale užívejte vánoční čas s rodinou. Přejeme vám krásné svátky a bezstresový vstup do nového roku 2023!