Skip to main content

Když jsme se jako malí učili chodit, museli jsme si osvojit spoustu dovedností – rovnováhu, koordinaci, vstávání i schopnost přesunout váhu z jedné nohy na druhou. Co má tento proces společného s pracovním životem?

Naučit se chodit není něco, co se děti naučí přes noc. Pokud jste měli to potěšení učit své vlastní dítě, pravděpodobně jste prošli těmito fázemi:

  • Když se dítě začalo plazit, oslavovali jste a povzbuzovali ho.
  • Když začalo lézt, oslavovali jste a povzbuzovali jste ho.
  • Když se dítě začalo přitahovat k větším předmětům, stát a pak balancovat, oslavovali jste a povzbuzovali ho.
  • Když dítě začalo dělat první krůčky, oslavovali jste a povzbuzovali ho.

S každým z těchto malých vítězství jste povzbudili vytrvalost. Nakonec se malé výhry promění v mnohem větší verzi úspěchu, když dítě začne kopat (ideálně do míče, ne do vás nebo do ostatních dětí), když se začne snažit přelézt úplně všechno nebo tancovat jako malý medvěd, když pustíte hudbu.

Oslava malých výher vytváří cestu k růstu

Stejně jako při učení se chůze neprobíhá dosažení velkých obchodních cílů přes noc – je to proces. Cesta k milníku vyžaduje mnoho malých kroků. 

Oslava malých výher vás bude motivovat a připomene vám, že na cestě záleží stejně jako na cíli. Pokud si nenajdete čas na ocenění malých úspěchů, může to mít negativní dopad na produktivitu, přístup a motivaci, a po nějaké době může být velmi obtížné pokračovat v práci na velkém cíli.

Definujte, co pro vás výhra znamená

Pokud vidíte velký cíl jako jedinou věc k oslavě, s největší pravděpodobností přehlédnete vše ostatní, čeho jste na cestě dosáhli. Chcete-li definovat, co pro vás vítězství znamená, udělejte krok zpět, vezměte svůj velký cíl a rozdělte ho na malé úkoly, které musíte splnit a které vás tam dovedou.

Pokud například chcete založit vlastní společnost, může být některými malými výhrami vybudování webu, vytvoření prvního prototypu vašeho produktu, testování vašeho produktu nebo řešení a tak podobně. Definování malých výher vám pomůže udržet motivaci jít vpřed.

Jak oslavit své výhry

Oslava vašich malých výher nutně neznamená, že musíte pořádat nějakou velkou párty pokaždé, když jich dosáhnete. Popřemýšlejte o něčem, co je dostatečně významné a vzácné, abyste se na to těšili jako na odměnu. Mohou to být malé a jednoduché zvyky, které vás budou motivovat k tomu, abyste stále pracovali na svém cíli. Na oslavu můžete:

  • vzít rodinu nebo přátele na večeři,
  • koupit si něco, co byste si běžně nekoupili,
  • poslat poděkování lidem, kteří vás podporují,
  • vzít si den volna,
  • sdílet svůj úspěch na sítích, třeba na LinkedInu.

Vytvořením kultury, která oslavuje, vám pomůže nejen k dosažení vašeho velkého cíle, ale také vytvoří pozitivní kulturu ve společnosti a lidech kolem vás. Co a jak tedy dnes oslavíte?