K dlouhodobému a úspěšnému byznysu vám pomůže disciplína a systém, který má vliv na úspěch i rovnováhu v životě. Jak na to a proč nezapomínat na self-care se dozvíte v podcastu.
Disciplína, sebepéče, systém
Teorie versus praxe
Disciplína jako životní styl
Disciplína, sebepéče, systém
Když je člověk disciplinovaný, může se sám na sebe spolehnout. „Disciplínu vnímám jako závazek vůči sobě samému, který když splním, cítím se skvěle. Například si řeknu, že budu chodit dřív spát, abych ráno dřív vstal. A v momentě, kdy to dělám pravidelně, už jsem disciplinovaný. Najednou cítím takovou zvláštní svobodu v jednání,“ říká s úsměvem Alex.
„Nikdo se disciplinovaný nenarodil, ani my dva. (smích) Ale pokud chceme všechno stihnout, užít si děti a ještě se dobře vyspat, musíme mít disciplínu v malíčku. Její kouzlo je v tom, že se dá natrénovat. Představte si ji jako sval, který pravidelnými tréninky roste. Ani svaly, ani disciplínu však nezískáte přes noc. Musíte být konzistentní a trpěliví,“ doplňuje jej Fares.
Disciplína je součástí systému, který si vytvoříte. „Můj systém nebo postup, který se stále opakuje, má pozitivní vliv na všechny věci, které se dějí v rodině i byznysu. Abych se cítil dobře, tak dostatečně spím. Kvalitnímu spánku pomáhá fakt, že nepiju odpoledne kafe, nepiju alkohol a nejím pozdě v noci, vlastně si poslední jídlo dám mezi šestou až sedmou večer. Také aspoň tři hodiny před spaním nekoukám na Netflix nebo do mobilu a místo byznysových či vzdělávacích knížek si čtu fiktivní příběhy, abych pomalinku usnul. Výstupem mého systému je, že se ráno sám od sebe probudím před šestou a vstávání pro mě není problém,“ vysvětluje Alex.
Teorie versus praxe
Každý den přináší nové výzvy a překážky, proto pokaždé nemůžete jít dřív spát. „Jasně, nejde to vždy, všichni jsme lidi. Ale když máte disciplínu, tak cíleně nesaháte po věcech, které vám uškodí. Například alkohol, jak zmínil Alex. Dřív jsme oba pracovali ve firmách, kde jsme byli od nevidím do nevidím a žili jsme jen z víkendů – večer pár skleniček s kamarády a následná regenerace, která byla v mladším věku snazší. (smích) Teď je regenerace náročnější a v pondělí je člověk pořád vykolejený. Proto jde self-care ruku v ruce s disciplínou. Zkuste si v první řadě najít systém, který vám bude vyhovovat a který vám pomůže, abyste na schůzkách byli odpočatí a svěží,“ říká Fares.
Alex jej doplňuje: „Sebepéče je základní kámen při budování efektivního a promyšleného systému. A protože je byznys především o konzistentnosti a vytrvalosti, musí vám systém opravdu sedět. Říká se Consistency beats intensity all the time. V překladu, když něco dělám konzistentně, tak vždy porazím toho, kdo to dělá intenzivně.“
Disciplína jako životní styl
Díky systému a disciplíně se přenesete i přes období demotivace. „Někdy se člověku nechce. Když víte, že v práci musíte udělat deset až patnáct telefonátů každý den, uděláte si z toho rutinu, která se časem stane součástí vašeho života. A i když se vám nebude chtít, díky návykům hovory odbavíte, splníte si jeden bod z to-do listu a získáte chuť věnovat se čemukoliv jinému,“ říká Fares.
Zkuste se trochu zastavit a procvičit disciplínu. „Ani my nejsme svatoušci. (smích) Každého z nás dostihne touha po dopaminu. A já bych řekl, že existuje dobrý i špatný dopamin. Ten špatný toužíme získat přes junk food, pár piv apod. Když jeho hladina klesne, potřebujeme ho znovu doplnit, proto sáhneme po dortíčku a už se vezeme na dopaminové sinusoidě. Já jsem například dřív trpěl nespavostí, byl jsem unavený, explozivní a nervózní. Z tohoto začarovaného kruhu mi pomohl OMAD (one meal a day). Neříkám, že musíte všichni jíst jen jednou denně, ale mně osobně to zkrátka pomohlo. Cítím se odpočatý, chodím včas spát, mám stejné množství energie, ať je pondělí, nebo pátek. A je to tím, že jsem si našel systém, který mi funguje a pomáhá,“ vysvětluje Fares.
„Systém musí být! Najděte to, co vám brání podávat výkon dlouhodobě a pomalinku, v klidu to nahraďte tím, co vám funguje. Každý to máme jinak, proto je to především o tom znát sám sebe a najít si svůj zdroj energie,“ dodává Alex na konec.
Pokud se s námi chcete se pobavit o tom, jak jsme si dokázali nastavit vlastní systém, neváhejte nás oslovit na LinkedIn.