Skip to main content

To, jestli zákazník zvedne telefon či odpoví na e-mail nebo kdy se uzavře deal, jsou věci, které salesáci nemůžou kontrolovat. A to i přesto, že využili všechny taktiky a metody, které znají. Potenciální klient je může odmítnout kdykoli. A jeho reakce pak může způsobit, že obchodník nesplní cíle. Nebo se stane, že salesák celý den volá a posílá e-maily a nedostane žádnou odpověď.

To dává příležitost k pochybnostem o sobě samém. Co dělám špatně? Nejsem dobrý v sales. Neplním cíle…

Pochybnosti vedou k úzkosti, která může rychle snížit psychickou odolnost a odhodlání k překonávání překážek a plnění cílů. 

To je důvod, proč se musíte začít soustředit na mikrocíle. 

Soustřeďte se na věci, které dokážete ovlivnit. Na konci každého dne si udělejte 5–10minutové cvičení a shrňte si celý den. 

  • Které dealy jste dneska posunuli? 
  • Co jste udělali pro jejich posun? 
  • Jak silná byla vaše pracovní morálka? 
  • Co vám dnes bránilo v práci? 
  • Co jste se naučili? 
  • Jaká byla nejlepší část dne?

Mikrocíle vás každý den posunou k větším cílům, které máte stanovené na měsíc/kvartál/rok. Dají vám okamžitou pozitivní zpětnou vazbu o vašem růstu. Spoléhat se na hodnocení pokroku pouze podle toho, jestli uzavřete dost zakázek a dosáhnete cílů, je totiž riziko.

Shrnutí naší minisérie Salesáci jsou taky lidé

Sales a celé jejich prostředí mohou být drsné a můžou vést ke zdravotním problémům. Překonat překážky, kterým čelíte vy i celé obchodní týmy, můžete těmito způsoby:

  1. Zkuste se smířit s tím, že nesplnění prodejních cílů a neúspěch jsou normální. Čas od času se stanou každému.
  2. Přijměte neúspěch jako zkušenost a příležitost k dalšímu rozvoji. Pokračujte v tom, co děláte, a zkuste to každý den drobně vylepšit.
  3. Poznejte pocit úspěchu díky mikrocílům. Zaměřte se na vlastní poznatky a výkon (svůj i ostatních v týmu), které vidíte každý den.

Vše je o perspektivě. Správný mindset, motivace a přístup k neúspěchu jsou pro obchodníky klíčové. Jen tak si udržíte své duševní zdraví a osvojíte si potřebné dovednosti, které vám umožní být v sales dlouhodobě úspěšní.